Logo: BIP
.
Baner: LKŻBaner: Nowy rynekBaner: baner urządBaner: RynekBaner: Molo
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Dashboard

Motocykliści ruszyli w drogę

Ilustracja do informacji: Motocykliści ruszyli w drogę
Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych fani jednośladów zrzeszeni w Sławskim Bractwie Motocyklowym ruszyli w drogę. 
Po godzinie 11:00 ze Sławy ruszyła grupa, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pokona trasę, która wiedzie przez miejscowości powiatu Wschowskiego i gminy Wijewo. Zakończenie rajdu wraz z integracją przewidziano na Polanie Świętobór.
 
 

„Światłocień” - spektakl o Marszu Śmierci

Ilustracja do informacji: „Światłocień” - spektakl o Marszu Śmierci
W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim mieszkańcy Sławy i okolic mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu teatralnym. Na deskach sławskiej sceny wystąpił Teatr Avis z Nowej Soli, który przybliżył tragiczną historię kobiet więzionych w niemieckich obozach w czasie II wojny światowej.
„Światłocień”, bo tak zatytułowano spektakl opowiada losy młodych żydowskich dziewcząt z Górnego Śląska. Na początku 1942 roku zostały one przetransportowane do fabryki Gruschwitza w Neusalz. Niezdolne do pracy wysyłano do obozu śmierci w Auschwitz. Te zdrowe i silne pracowały nie tylko w fabryce, ale również na polu, zbierając len. Za najmniejsze przewinienia kobiety były surowo karane – za kradzież jedzenia golono im głowy, a za nieposłuszeństwo bito. Zimą 1945 roku, podczas ewakuacji obozu, około 1000 kobiet zostało pędzonych w tzw. "marszu śmierci". Warunki marszu były dramatyczne – kobiety szły w chodakach, nocując na dworze lub w stodołach wśród zwierząt. Z różnych szacunków wynika, że do miejsca docelowego dotarło między 300 a 700 dziewcząt. Przejmujący spektakl cieszył się sporym zainteresowaniem sławian, którzy gromkimi brawami nagrodzili młodych artystów. Scenariusz i reżyseria to dzieło Alicji Chyzak-Fitas. W roli głównej wystąpiła Iwona Ćwiek. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Sławy-Cezary Sadrakuła, Dyrektor SCKiW - Tomasz Krzymiński oraz Marek Grzelka.
 

Mieszkaniec Sławy znów w telewizji!

Ilustracja do informacji: Mieszkaniec Sławy znów w telewizji!
Pan Marek Lasota znany jest z tego, że odwiedza wiele turniejów telewizyjnych. Właśnie dziś swoją wiedzę mógł zaprezentować w popularnej produkcji TVP1 Gra słów - Krzyżówka. Sławianin wygrał program, zdobywając 4590 punktów, tym samym awansował do wielkiego finału. ​
Przypomnijmy, iż Pan Marek Lasota jest w 2022 roku przy okazji święta naszego miasta, otrzymał z rąk Burmistrza Sławy Cezarego godność Sławskiego Lauru. To wyróżnienie przyznawane jest mieszkańcom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się naszemu miastu i gminie. 

Gratulujemy! 

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci rolników.

Ilustracja do informacji: Turnus rehabilitacyjny dla dzieci rolników.
W okresie wakacji 2024 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci urodzone w latach 2009-2017, których przynajmniej jeden z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub uprawniony jest do świadczeń z KRUS.  
Wnioski od zainteresowanych rolników z województwa lubuskiego przyjmuje Oddział Regionalny w Zielonej Górze i placówki terenowe, do 17 maja 2024 roku po uprzednim wypełnieniu skierowania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę. 
 
Więcej info: https://www.gov.pl/web/krus/turnusy-rehabilitacyjne-dla-dzieci-rolnikow-w-2024-roku
lub pod nr tel. 68 452 31 06
 
Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Piątkowy spektakl "Światłocień" odbędzie się przy pełnej publiczności! Informujemy, iż pula darmowych biletów na przedstawienie teatralne została wyczerpana.

Ilustracja do informacji: Piątkowy spektakl "Światłocień" odbędzie się przy pełnej publiczności! Informujemy, iż pula darmowych biletów na przedstawienie teatralne została wyczerpana.
Piątkowy spektakl "Światłocień" odbędzie się przy pełnej publiczności! Informujemy, iż pula darmowych biletów na przedstawienie teatralne została wyczerpana.

Sztafeta pamięci wybiegła ze Sławy

Ilustracja do informacji: Sztafeta pamięci wybiegła ze Sławy
Dzisiaj rano Sztafeta Pamięci Generała Broni Tadeusza Buka wyruszyła ze Sławy w dalszą drogę. Tym razem żołnierze mają do pokonania odcinek 33 km, a kolejnym przystankiem na trasie będzie Nowa Sól. Zanim to nastąpiło, wojskowi wzięli udział w akademii przygotowanej przez uczniów sławskiej podstawówki.
Dzieci śpiewały pieśni patriotyczne i recytowały wiersze, żołnierze natomiast opowiedzieli o swojej służbie i członkostwie Polski w NATO. W tym roku mija 25 lat odkąd Polska wstąpiła do struktur Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ramach spotkania rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, którego motywem przewodnik była pamięć o Generale i członkowsko Polski w NATO. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni upominkami. Zastępca Burmistrza Sławy podziękował wojskowym za przybycie do Sławy oraz za sposób, w jaki pielęgnują pamięć o swoim dowódcy.
Ostatnim punktem wizyty było pożegnanie i oficjalne przekazanie pałeczki biegaczom przez Zastępcę Burmistrza Sławy Krzysztofa Gruszewskiego.
 

Biegną, by uczcić pamięć Generała

Ilustracja do informacji: Biegną, by uczcić pamięć Generała
W godzinach popołudniowych do Sławy przybiegła Sztafeta Pamięci Gen. Tadeusza Buka. Bieg organizowany od kilku lat przez Żołnierzy Wojska Polskiego, którego trasa przebiega przez Sławę (Spała-Żagań) jest wyrazem pamięci i hołdu składanego przez wojskowych byłemu dowódcy.
W sumie sztafeta ma do pokonania ponad 400 kilometrów. Akurat ze Spały, gdzie znajduje się grób generała, do Żagania, w którym przez wiele lat dowodził. Zginął w Katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, był dowódcą Sił Lądowych. Metę dzisiejszego odcinka zlokalizowano na terenie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie, tam na żołnierzy czekała delegacja szkolna. Po zakończonym biegu odbyło się oficjalne przekazanie pałeczki sztafetowej Krzysztofowi Gruszewskiemu – Zastępcy Burmistrza Sławy. Jutro rano wojskowi ruszą w dalszą drogę.
 

Rozgrywki powiatowe

Ilustracja do informacji: Rozgrywki powiatowe
Na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej w Ciosańcu odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Piłki Nożnej. W piłkarskich rywalizacjach wzięły udział drużyny z terenu Powiatu Wschowskiego. Wśród chłopców, zwycięska okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej we Wschowie. Na podium stanął również zespół Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie oraz grupa gospodarzy. Najlepsza okazała się również kadra dziewcząt reprezentująca Szkołę Podstawową im. Franciszka Niewidziajły w Sławie, która rywalizowała z przeciwniczkami ze Szkoły Podstawowej w Ciosańcu. W sumie na murawie zagrali przedstawiciele 7 szkół. Uczniowie wykazali dużą ambicję oraz wolę walki pamiętając o zasadach fair-play. Powodzenia w kolejnym etapie!
 
 
 

Kwitnąca glicynia maluje krajobraz wiosennej Sławy!

Odbiór biletów

Ilustracja do informacji: Odbiór biletów
Od godziny 8:00 w Sali Widowiskowej można odbierać darmowe bilety na spektakl o Marszu Śmierci ,,Światłocień"!

Ilość miejsc ograniczona!
 
 
1 2 3 4 5 6 ... 234


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku